להזמנת כרטיסים חייגו 9377*

הרשמה לניוזלטר

ברוח החופש

הסרטים בקטגוריה זו מועמדים לפרסים הבאים:

פרסי ברוח החופש ע"ש וים ון ליר
פרס קאמינגס לסרט העלילתי | פרס אוסטרובסקי לסרט תיעודי
"צבא ההתנגדות של האל" של ג'וזף קוני הוא מיליציה רצחנית שהוקמה באוגנדה בסוף שנות ה-80 וחטפה לשורותיה יותר מ-60 אלף בני נוער. במאמץ לשקם את חייהם ולשוב לשגרה נורמלית, ארבעה גברים שפעלו בארגון יוצאים למחוזות שגזלו את ילדותם ומתמודדים עם היותם קורבנות ורוצחים גם יחד.
קלרה, אלמנה ומבקרת מוזיקה בגמלאות, היא הדיירת האחרונה בבית מגורים הנושק לחוף הים של רסיפה, ברזיל. היא נקלעת לעימות מטריד ומורט עצבים עם חברת נדל"ן המנסה להשתלט על הבניין. סרטו החדש של קלבר מנדונסה פילו ("קולות מהשכונה") התקבל בהתלהבות בפסטיבל קאן האחרון.
בסרטו החדש, שהוצג זה עתה בפסטיבל קאן, ממשיך הבמאי הקמבודי-צרפתי ריתי פאן ("התמונה החסרה") להתבונן על חייו כנער תחת הדיקטטורה הצבאית של הקמר רוז' בשנות ה-70. הפעם הוא נוקט גישה מופשטת יותר ומשלב דימויים אמנותיים עם קול-על וחומרי ארכיון של תעמולת השלטון הדיקטטורי.
מרקו הוא גלוח ראש ששונא ערבים, יהודים, שחורים, קומוניסטים והומוסקסואלים. יידרשו לו שלושה עשורים כדי להיפטר מהאלימות, הגזענות, הזעם והשנאה שאחזו בו ולהפוך לאדם אחר. דרמה מעמיקה וסוחפת המישירה מבט נוקב אל פינותיה המטרידות של צרפת בשלהי המאה ה-20.
קבוצה של מתנדבים יוצאת לאפריקה כדי לאתר 300 יתומים ולהביאם לצרפת לאימוץ. אך המציאות הברוטלית והמתסכלת מאלצת אותם להתמודד עם מגבלות ההתערבות ההומניטרית. הבמאי הבלגי המוערך יואכים לאפוס ("רכוש פרטי") משרטט מבט נוקב על הגבול הדק שבין פעילות הומניטרית וקולוניאליזם פטרנליסטי.
סופיה בת ה-14 מתאהבת ביוליסס, אך מגלה עד מהרה כי מדובר בצעיר שנשלח כדי לפתות ולחטוף אותה אל בית הבושת של משפחתו. הנער מתחרט, אך מעט מאוחר מדי – כדי לשחררה יהיה עליו לאתר ולפתות נערה חלופית. יצירה סוחפת ורגישה שהוקרנה בפסטיבל קאן.
פולין, 1945. רופאה צרפתייה בשירות הצלב האדום נקלעת למנזר ובו כמה נזירות בהריון מתקדם הזקוקות לעזרה רפואית. גילוי הנסיבות הקשות שהביאו למצבן עומד בבסיס הדרמה הזו, העוסקת במשברי האמונה שמתעוררים כאשר קדושת בית האל מופרת על ידי זוועות המלחמה.
המציאות המטרידה בסין של ימינו נחשפת דרך סרטה התיעודי המרתק של נאנפו ואנג, העוקבת אחר "חוליגן ספרואו" – אקטיביסטית מוכרת שנאבקת נגד ניצול ותקיפה מינית של נשים. הקולנוענית נקלעת יחד עם מושאה למעקב מתמיד, איומים והטרדות בלתי פוסקות מטעם השלטונות.
באוגוסט 1966 התבצר צלף במגדל האוניברסיטה של אוסטין, טקסס, וביצע טבח מזעזע. הבמאי קית מייטלנד בחר בטכניקת אנימציה של איור על גבי חומרי ארכיון כדי להחיות את אותו יום קודר בהיסטוריה האמריקאית, וזכה בשלושה פרסים בפסטיבל SXSW, שהתקיים כעבור 50 שנה באותה עיר.
כשחברת הביטוח מסרבת לאשר את הטיפול הרפואי הדרוש לבעלה כדי להישאר בחיים, סוניה מחליטה לצאת למאבק נגד המערכת – ולעשות הכל כדי לנצח. רודריגו פלה ("שטח פרטי") משלב אלמנטים של מתח וריאליזם לכדי סרט סוחף, נוגע ובעל אמירה חברתית נוקבת.
סרט תיעודי העוקב אחר סדרת הפיגועים בפריז בינואר 2015, שהחלה עם המתקפה על משרדי השבועון הסאטירי "שרלי הבדו", שגבתה את חייהם של 12 בני אדם, ונמשכה עם הפיגוע במרכול הכשר. הבמאים דניאל ועמנואל לקונט חוזרים אל הימים הגורליים ומשלבים ראיונות עם עובדי העיתון ששרדו.
חזרה לראש העמוד
סינמטק ירושלים
דרך חברון 11
ירושלים, 91083
טלפון | 02.5654333
קופות | 9377*