Close
Monthly Screenings
Festival Staff

Management

Executive Director, Film Festival & Cinematheque Dr. Noa Regev

Artistic Director Elad Samorzik

CFO Ariel Rebibo

Programmer, Artistic Consultant Chantal Akerman & Carte Blanche Vivian Ostrovsky

Management Coordinator and Festival Catalogue Producer Einat Snapiri

 

Production

Executive Producer Ella Tal

Production Manager Hila Bar-Haim

Production Coordinator Harel Ben Melech, Chana De la Pergula

Outdoor Producer Yan Birbraer

Outdoor Production Manager Ana Gurelik Goterman

Creative Outdoor Events Tamar Meir

Film on the Go Manager Maayan litay

Film on the Go Producer Yair Milanov

Opening Ceremony Director of Alon Alush

 

Hospitality Department

Department Director Tchelet Semel

Hospitality Producer Einat Sharon

Jury Manager Keren Shemesh

Chief of Hosts Miryam Zagel

Accreditation Manager Ayelet Eldan

Transportation Coordinator Daria Aviram

Hosts Carole Dreyfus, Yael Elhadad, Bar Silony, Joseph Emmanuel, Rotem Bachar, Shiri Kuban, Hanan Brandes, Nitay Dagan, Itay Amram, Nadine Sigalov, Lior Silberberg, Tal Galon, Gabriel Volcovich, Yoav Schutzer, Maya Tapiero, Yael Elbaz, Roni Bahir, Tamir Faingold, Lauri Donahue, Itai Snapier, Shir Fridman, Gal Yarden, Or Baranes, Roy Kanevsky, Ido Berger, Ruthi Grossman, Hagar Tenenbaum, Shani Pocker , Tal Moskovich, Ben Tofach, Aya Gilad, Yair Carmeli, Laura Carlson

Local vips Erez Barenoltz

 

Foreign Relations Management

Manager Foreign Distribution Relations Daniel Cohen

International Relations Daniella Tourgeman-Glass

 

Israeli Cinema

Israeli Cinema Manager Daniel Susz

Head of Industry Events Anna Kardaszewska

Israeli Competitions & Industry Events Producer Neta Rena Mor

Education Department, Coordination & Production of Competition for High School Students Ayala Binyamin

Coordination and Production of Competition for High School Students Elad Chen, Efrat Chen

 

Marketing, Advertising & Public Relations

Cinematheque Marketing and Advertising Manager Miri Capiluto- Pedahzur

Assistant to Marketing and Advertising Manager Aviva Reuven

Digital Promotion and Facebook Kiss Marketing Tal Flosker, Lior Levi

Public Relations Ora Lapidot, Ofira Boto

Branding and Graphic Design Studio Danielle Weinberg Danielle Weinberg, Noa Gabay-Avigdory, Dekel Maimon, Irmi Arieli

Advertising agency Zivlin Oren Zivlin, Guy Borenshtein, Ohad Katzin, Ido Rosenblum, Yaron Broide, Hadas Turgeman, Omry Fisher, Assaf Hershko

Prize Design Studios Oded Webman

Stills Photography Noam Prisman

 

Office Management

Cinematheque Producer Michal Mendelboim

Events Coordinator and Guest Manager Main Office Amira Banai

Assistant Main Office Raya Darwish

Events Marketing and Management Carole Dreyfus

 

Research, Editing & Translation

Writers Elad Samorzik, Yuval Plotkin, Tal Meiri, Navot Barnea

Program Consultant and Referee Navot Barnea

Festival and Cinematheque Web Site Tamar Freeman

English Translation Elizabeth Zauderer

Catalogue & Supplement Language Editors Itamar Baz, Daniella Tourgeman-Glass

Research Assistant Avi Green

Finance Department

Bookkeeping Yaarit Akwa, Irit Kahlon, Sara Segal

 

Projects

Curators Intersections Vivian Ostrovsky, Sala-Manca

Production Mamuta Art and Research Center

 

Print Control

Archive Manager Meir Russo

Digital Preservation Project Manager Hila Avraham

Preservation Expert and Print Control Manager Sasha Kleinman

Archive Print Research and Print Control Margaret Kleinman

Video Department and Video Editing Rebecca Levy

Lab Digitization Yaniv Kuris, Ofir Kelerman, Ofir Messer, Rotem Paz, Yonatan Ron, Nevo Revivo, Aviel Levenstien

 

Box Office and Theater

Box Office Manager Doron Levi

Box Office Staff  Koby Naimi, Michael Franco, Shahar Levi, Maya Gvili, Roni Slonim, Hallel Maliniak, Yaara Levy, Shady Giorgio

Theater Managers Eli Ben-Ze'ev, Aviya Baran, Liana Allon, Hovav Paller, Ohad Letko, Nadeen Kamar

Ushers Hana Nakhmanson, Yaki Weis, Ben Zur, Ella Zemach, Talya Jana, Saja Dorze

Security PROTECT, G4ONE Rivka Greenberg, Yazan Abu Zant

Studio Maintenance Wissam Mehisan, Aly Sader

Reshef Cleaning

Cinematheque Café Yaron Mizrachi, Shachar Pinchas, Hillel Moatti

 

Technical Staff       

Technical Manager Oren Sulimani

Assistant Technical Manager Dani Moalem

Projectionists Nidal Sarhan, Abed Karain, Adi Kahana, Ilya Kreines, Michael Levi

Translations and Subtitling Elrom Studios

Screening Rooms and Subtitling Supervisor Nidal Sarhan, Abed Karain, Adi Kahana

Messenger Rami Yaakov, Dudu Levi

 

Computers and Internet

IT Systems- Gafni Computing Technology Solutions Dan Ofer

 

Film Competition Selection Committees

International Programming Elad Samorzik, Noa Regev, Vivian Ostrovsky, Tal Meiri, Tchelet Semel

Feature Films Maya Kenig, Elad Keidan, Noa Regev, Elad Samorzik, Daniel Susz, Neta Rena Mor

Documentary Films Dan Angelo Muggia, Rana Abu Fraiha, Neta Shoshani, Maya Zinshtein

Short Films Adva Magal Cohen, Navot Barnea, Tami Berenstein, Rafael Balulu, Shira Porat, Maya Zaydman

Video-Art and Experimental Film Nirith Nelson,  Tamar Gispan-Greenberg, Pil & Galia Kollectiv

Pitch Point Claudia Landsberger, Suha Arraf, Neta Mor, Anna Kardaszewska, Elad Samorzik