סגור
לתכנית החודשית
מצור

סרטו הישראלי של ג'ילברטו טופאנו מ–1969, הוקרן בפסטיבל קאן האחרון במסגרת היוקרתית להקרנת סרטים קלאסיים מרחבי העולם, לצד שמות כמו "יצרים", "כל הג'אז הזה", "אימפריית החושים" ועוד. הסרט הוקרן בעותק דיגיטלי חדש ומשוחזר שהופק ביוזמת סינמטק ירושלים - ארכיון ישראלי לסרטים. והבכורה הישראלית שלו תתקיים בפסטיבל הקולנוע ירושלים ביולי. 

את התסריט כתבו דן בן אמוץ וטופאנו על פי רעיון של גילה אלמגור. והוא ייצג את ישראל כמועמד על האוסקר לסרט הזר בשנת 1969.

"מצור" מגולל את סיפורה של אלמנת צנחן, מחללי מלחמת ששת הימים, המנסה לפרוץ את מעגל הבדידות החברתית שכפתה עליה האלמנות. בעקבות רומן עם קבלן לעבודות- עפר היא מגלה עניין מחודש בחיים והפרשיה הסודית מעוררת את חמת חברו הטוב של בעלה. ג'ילברטו טופאנו איננו מטפל בתחושת האופוריה שאיפיינה את התקופה אבל מצליח ללכוד את תחושת השכול והחרדה. המרשים מכל הוא הסגנון הקולנועי של טופאנו, שמצליח, שנים מועטות אחרי פריצת הגל החדש, להביא למסך הישראלי מידה של עשיה עכשווית ומעודכנת לתקופה. גם הופעתם המצוינת של גילה אלמגור, דן בן אמוץ ויהורם גאון הופכים את "מצור" לאחד הסרטים היותר מעניינים שנוצרו כאן. 

העותק הדיגיטלי המשוחזר של "מצור" הופק בשיתוף סרטי יונייטד קינג, ובתמיכת קרן יהושע רבינוביץ'. הנגטיבים המקוריים נסרקו במעבדת סינלב (Cinelab) בבודפשט, ואילו עבודת השחזור בוצעה באולפני אופוס בתל אביב, בפיקוח צלם הסרט דויד גורפינקל.