סגור
לתכנית החודשית

אמנות בצומת

מסגרת לקולנוע ניסיוני בשיתוף המרכז לאמנות ומדיה "מעמותה"

השנה מציעה "אמנות בצומת" חמש תוכניות שונות, וכולן, כתמיד, לקוחות מעולמות של התנסות וסקרנות.

התחרות ה-14 לאמנות הקולנוע ולקולנוע נסיוני מעלה על נס אמנות עכשווית על שלל התבטאויותיה וצורותיה, ומנהלת איתה דיאלוג. ועדת הבחירה הדבקה במטרתה צפתה בלמעלה מ-80 סרטים ובחרה תוכנית סופית ובה שישה סרטים יוצאי דופן ועשויים היטב, מעשה ידי יוצרים ויוצרות מקומיים.

שתי תוכניות המציגות יוצרות מאמריקה הדרומית עוסקות ביצירת אמנות תחת שלטון הדיקטטורה, בזיכרון, במלחמה ובניצול לרעה של כוח. המרכז לאמנות ומחקר "מעמותה" יעלה מיצג וידיאו חמש-ערוצי מאת האמנית לולה אריאס, שסרט שיצרה הוקרן בפסטיבל ברלין מוקדם יותר השנה. אריאס, סופרת, במאית קולנוע ותיאטרון ואמנית מיצג ארגנטינית ידועה, משתמשת בשחזורי מלחמה ומעוררת בחיילים לשעבר זכרונות מאימי מלחמת פוקלנד שלושים שנה לאחר מעשה.

התוכנית "חוצות גבולות" מציגה ארבע אמניות פורצות דרך (אנליביה קורדרו, אנה בלה גייגר, אנה מריה מיולינו ולצ'יסיה פרנטה) שפעלו בברזיל בשנות ה-70 ויצרו בתמונות נעות תחת השלטון הצבאי הסמכותני. התוצאות פוליטיות לעילא, חתרניות ולעתים קרובות אירוניות.

"מחוזות מעורפלים", מאת אקירה איקדה, מוצא את עצמו בין סרטי האוונגארד: ניצוץ הטירוף שבו, הזדון המתגלה בו ושנינותו עשויים להלך קסמים על הקהל – או להבעית אותו.

סרטו הכמעט-אילם של ג'יימס בנינג, "קוראים", הוא מן הסתם הסרט האהוב על כותבים – מופת של התבוננות ודומייה.

ויויאן אוסטרובסקי וקבוצת סלה-מנקה

אוצרות

האוס אטלנטיס

בימוי: קרן רוסו
| 11 דקות

"האוס אטלנטיס" הוא מסע מהעבר לעתיד, מאור לחושך. הוא מזמין אותנו להרהר בכוחם של ארכיטיפים תרבותיים בקונטקסט עכשווי, ובכך בוחן את מצבה של תודעה חברתית שנמצאת בשלב מעבר בין עבר הרוס לעתיד אוטופי.

התחרות לאמנות וידיאו וקולנוע נסיוני 2018

כמו בני אדם

בימוי: תמר כץ
| 10 דקות

שבעה צעירים מבצעים זה בזה חיפושים גופניים המבטאים חשדנות וריחוק מהולים בכמיהה למגע. הסרט עוסק באינטימיות גופנית בימים של איומים בטחוניים, מאבקים מגדריים ומפגשים וירטואליים העולים בתכיפותם על מפגשים פנים מול פנים.

התחרות לאמנות וידיאו וקולנוע נסיוני 2018

מחוזות מעורפלים

בימוי: אקירה איקדה
| 93 דקות

קונוקו מתעוררת על החוף כשלראשה דבוק חרק. היא מחפשת ספר שיסיר אותו, אך העיר השקטה הופכת לפנטזיה סוריאליסטית. קומדיה מתעתעת שבה קפקא פוגש את קאוריסמקי.

מסע למזרח הרחוק

בימוי: ניר עברון, עומר קריגר
| 8 דקות

מבט עכשווי על בירוביג'אן, בירת המחוז היהודי האוטונומי ברוסיה שנוסד ב-1928. צילומים דוקומנטריים ופעולות מבוימות יחד עם תרחיש תיאטרוני של האנס מאייר, אדריכל הבאוהאוס וממציא "תיאטרון הקו-אופ".

התחרות לאמנות וידיאו וקולנוע נסיוני 2018

קוראים

בימוי: ג'יימס בנינג
| 108 דקות

כמה אנשים קוראים מספרים שונים. הם קוראים בינם לבין עצמם, בעוד הצופים "קוראים" אותם. הסרט, מאת היוצר החלוצי והאוונגארדי ג'יימס בנינג, פורט על מיתרים של אנושיות ופליאה ומסיר מפעולת הקריאה את אבק היומיום.