סגור
לתכנית החודשית

פסטיבל הקולנוע היהודי 2017

#עובדים_על_זה

בימוי: ברק הימן, תומר הימן, נדן פינס
| 50 דקות

#עובדים_על_זה היא סדרת רשת שיצרו ברק הימן ותומר הימן. פרקי הסדרה מפגישים בין יוצרי YouTube מוכרים לבין פעילים חברתיים, המשתייכים לקהילות שונות בחברה בישראל. המפגש בין שני העולמות מציג זווית מעניינת ומפתיעה על החברה הישראלית ועל אתגריה.

א. קישון שמו הולך לפניו

יוצרים: אריק ברנשטיין, אליאב לילטי | בימוי: אליאב לילטי
| 87 דקות

אפרים קישון היה אחד היוצרים הגדולים שעיצבו את הישראליות דרך כתיבתם. לאורך כחמישים שנות כתיבה קישון פרסם אינספור טורים סאטיריים, ספרים, מחזות וסרטים. אך את הביוגרפיה שלו מעולם לא הצליח לכתוב. באמצעות אנימציה, ראיונות אינטימיים וחומרי ארכיון, דמותו של קישון 'קמה לתחייה'. 

האהבה סמיכה ממים

בימוי: אמילי האריס, אטה דה יונג
| 101 דקות

אהבתם של וידה, צ'לנית יהודייה עשירה מלונדון, וארתור, שליח על אופניים וולשי ממעמד הביניים מלאת תשוקה כמו שהיא כנה ללא פשרות, אך הקשר עומד למבחן כאשר הם פוגשים את המשפחות ונאלצים להתמודד עם פערי תרבות ומעמדות. 

איש / ציפור

בימוי: רותם מואב
| 54 דקות

דייויד מצא דרך בלתי צפויה להתמודד עם אובדן אישתו. זמן קצר אחרי מותה, הגיעה לדירתו שבירושלים יונה לבנה וסירבה לעזוב. נרקמה ביניהם מערכת יחסים יוצאת דופן שגרמה לו ולארבעת ילדיו לבחון מחדש את אמונותיהם ואת ההגדרה של טבעי ו'על-טבעי'. זהו סיפור מעורר השראה על איש מיוחד וציפור בלתי רגילה.    

אליס שלוי – המשך וסיום

בימוי: פולה ויימן-קלמן
| 33 דקות

לפני עשרים שנה, יצרה פולה ויימן-קלמן את "אליס שלוי, מפורשת", סרט שחגג את הישגיה של אליס שלוי בגיל 70. כעת אנו מוצאים את אליס בגיל 90. אנו חשים את הפגיעות והאומץ של אישה המתמודדת עם תסכולי הזקנה ועם המוות הבלתי נמנע. היא נזכרת בחרטות שלה וחושפת את התיאבון הבלתי נדלה שלה לחיים.

אף פעם לא משעמם: בילי ויילדר

בימוי: אנדרה שפר, יאשה הנובר
| 90 דקות

בילי ויילדר היה אחד מהכותבים והבמאים הגדולים והנחשבים ביותר בהיסטוריה של הוליווד. ויילדר, שהיה בין במאים רבים שברחו מהנאצים והתיישבו בארה"ב, זכה בשישה פרסי אוסקר ונודע בעיקר בזכות השנינות הצינית שלו. "לעולם אל תהיה משעמם: בילי ויילדר" מתעמק בחייו ובעבודתו של ויילדר

בית Z

בימוי: סנדי כרונופולוס
| 87 דקות

זאק פוזן נעשה לאחד מהפרצופים המוכרים ביותר בתחום האופנה בזכות סגנונו האסתטי היחיד במינו. פוזן הוא כוח שאי אפשר להתעלם ממנו, שכשרונו בלט עוד בילדותו. אך כמו בכל מסע, גם ההצלחה הגדולה שלו באה במחיר. "בית Z" מציג דיוקן של אמן כאדם צעיר והצצה מאחורי הקלעים של אחד מהמותגים הנוצצים ביותר בעולם. 

הבלתי-נראים

בימוי: קלאוס רפל
| 110 דקות

ביוני 1943, יצאה גרמניה בהכרזה הזכורה לשמצה כי ברלין הינה "חופשיה מיהודים", אך כ-7,000 יהודים עוד נותרו בבירה, מסתתרים, לעיתים תחת חסותם של ברלינאים אמיצים. זהו סיפורם של ארבעה מהניצולים. הגישה הקולנועית המרגשת אך יוצאת הדופן של הסרט מעבירה היטב את המתח של שנותיהם במחתרת.

ג'אנגו

בימוי: אטיין קומר
| 117 דקות

1943, פריז תחת הכיבוש הגרמני. הג'אזיסט המבריק וחסר הדאגות, מלך הסווינג הצועני השמימי ג'אנגו ריינהארדט בשיא הקריירה שלו. בינתיים, בני הרומה נעשים לקורבן של אפליה וגזענות ברחבי אירופה ונרצחים במחנות ההשמדה. חיי המוזיקאי מקבלים תפנית חדה כאשר מכונת התעמולה הנאצית מבקשת לשלוח אותו לסיבוב הופעות בגרמניה. 

גלי הדף

בימוי: כנרת חי גילאור
| 71 דקות

בכל אירוע בטחוני מדמם תשומת הלב הכמעט מוחלטת מופנית  לנפגעים עצמם. אם אלה לוחמים שנפצעו, או נפגעי פעולות טרור. אבל מסביב לנפגעים עצמם יש מעגלים רחבים קרובים וחברים, שגם חייהם התהפכו לבלי שוב. "גלי הדף" מפנה את המצלמה לאנשים מהם עשויים המעגלים השקופים האלה,.

 

וינה לפני החשיכה

בימוי: רובר בובר
| 74 דקות

הבמאי התיעודי רוברט בובר משחזר את זיכרונות הסבא-רבא שלו, אשר חי בווינה בסמוך לאינטליגנציה הווינאית של התקופה. כשהוא קורא מחדש בעבודותיהם של שטפן צווייג, יוזף רות, ארתור שניצלר, זיגמונד פרויד ואחרים, רוברט בובר בן ה-82 מגלה מחדש את ההיסטוריה האישית והזהות שלו. 

זכרו את בגדד

בימוי: פיונה מרפי
| 69 דקות

"זכרו את בגדד" מביא את סיפורה הלא נודע של עיראק מנקודת מבטם של היהודים, ראשוני הפליטים העיראקיים. מפיקניקים על גדות החידקל, דרך נשפים מלכותיים ועד לגרדום, לכלא ולבריחה, נצא למסע בעקבות סיפורים אישיים מרגשים, מהעבר ועד לימינו. 

זעם ותהילה

בימוי: אבי נשר
| 103 דקות

גרסא דיגיטלית משוחזרת של יצירת המופת של אבי נשר, שמעצבת מחדש בשפה קולנועית מרהיבה את המיתולוגיה הציונית. אדי הקצב, אנרכיסט מושבע ולוחם לח"י נשלח לירושלים לתכנן ולבצע התנקשות בקצין בריטי בכיר. הצטרפותו לתא המחתרת הירושלמי טורפת את הקלפים אצל קומץ הקנאים הטירונים. 

החברים של טומקה

בימוי: חנפיסה קקו
| 74 דקות

בכפר אלבני קטן בזמן מלחמת העולם השנייה, ילד בשם טומקה  משחק מדי יום על גדת הנהר, עד שהנאצים פולשים למגרש המשחקים שלו. הילדים הזועמים מחליטים להשיב מלחמה. אחת מהיצירות האהובות ביותר בקולנוע האלבני. התפאורה הפשוטה אך המציאותית, עבודת המצלמה המיומנת והסיפור המשובח יוצרים סרט מרגש ויוצא דופן, הפונה לילדים ולמבוגרים כאחד.

החליפה האחרונה

בימוי: פבלו סולרז
| 86 דקות

אברהם בורשטיין הוא חייט בן 88 עם הבטחה לקיים. בסוף מלחמת העולם השנייה, חבר הציל את חייו, ואברהם הבטיח שיום יבוא והוא יחזור כדי לספר לו את סיפור הישרדותו. שבעים שנים לאחר מכן, אברהם, שגר בארגנטינה מחליט שהגיעה העת לחפש את חברו הוותיק.  סרט מסע מלא בהומור ורגש.

היורש

בימוי: אדית יוריש
| 55 דקות

הבמאית אדית יוריש  מגלה את הסיפור הסודי והבלתי-יאומן של סבה, ג'ורג' יוריש.  ג'ורג' נולד למשפחת אינטלקטואלים בווינה וגדל מוקף בעבודות אמנות גדולות, ביניהן יצירות מופת של גוסטב קלימט. בשנת 1938, נגנבו הציורים על ידי הנאצים. שבעים שנים לאחר מכן, ג'ורג' יוצא להשיב את הציורים הגנובים.

יחסי חוץ

בימוי: בילי ויילדר
| 116 דקות

חברת קונגרס שמרנית מגיעה לברלין ההרוסה שאחרי מלה”ע השנייה ומנסה לחשוף את השחיתות של החיילים האמריקניים. היחיד בו היא מוכנה לתת אמון הוא קפטן בן מדינתה אלא שזה, לא זו בלבד שמעורב בשוק השחור, הוא אף מחזיק מאהבת גרמניה שהייתה פעם פילגשו של פושע נאצי מבוקש... 

הכאב

בימוי: עמנואל פינקל
| 126 דקות

על בסיס פרקי האוטוביוגרפיה שכתבה מרגרט דיראס אודות שלהי הכיבוש וימי השחרור של פריז במלה"ע השנייה, יצר עמנואל פינקל את הסרט המצוין שלפנינו. דיראס הייתה חברה ברזיסטנס, ומהלך הסרט מתאר את ניסיונותיה לגלות את עקבותיו של בעלה שנלכד בידי הגרמנים. פינקל מייצר עולם חושני לגמרי בעזרת המצלמה, העריכה, הפסקול ובעיקר בזכות הנוכחות האדירה של מלאני טיירי.

כיפת ברזל - עונה 2

יוצרים: יואב שוטן גושן, איילת שוטן גושן, אבנר ברנהיימר, רעיה שוסטר | בימוי: אלון זינגמן
| 80 דקות

סדרת דרמה על חיילים מזרמים שונים בדת שמתגייסים לנחל החרדי, ועל ההתמודדות שלהם עם צה"ל. הסדרה נוגעת באחד הנושאים הבוערים הכואבים והאקטואליים ביותר בחברה הישראלית ובחברה החרדית - גיוס חרדים לצה"ל. הצופים מקבלים הצצה מבפנים לעולם החרדי ואיך המסגרת הצה"לית המוכרת משתנה כשנכנסים אליה חיילים עם פאות ושטריימל. 

להציל את אושוויץ

בימוי: יונתן חיון
| 59 דקות

"להציל את אושוויץ" חוקר את התפקיד העכשווי של מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. שבעים שנים לאחר שחרור המחנה, גישות היסטוריות סותרות, התפתחויות פוליטיות ואינטרסים אישיים מעלים לפנינו את השאלות: מהו התפקיד של אושוויץ? האם מחנה ההשמדה אושוויץ עלול לאבד את המשמעות האמיתית שלו, ואולי עלול אפילו להיעלם לחלוטין?

לוב – האקסודוס האחרון

בימוי: רוג'רו גבאי
| 65 דקות

בעקבות מחוות קודמות לזכר הקהילות היהודיות של מצרים ורודוס, חוזר רוג'רו גבאי עם דיוקן מרגש של הקהילה היהודית שבעבר שגשגה בלוב. גיבורי הסרט, שרובם חיים כיום באיטליה ובישראל, נזכרים בחייהם בלוב ומביעים רגשות עזים ומעורבים – מלנכוליה, עצבות וכיסופים.

מעבר לים

בימוי: ניקולו דונאטו
| 90 דקות

השנה היא 1943, וארנה איצקין, ג'אזיסט יהודי, חי בקופנהאגן עם אשתו ובנם. השמועה היא שהגרמנים מתכננים לגרש את כל היהודים הדנים, וכשמתחילות הפשיטות, המשפחה בקושי מצליחה לברוח. נאמר להם שדייגים מקומיים יוכלו להעביר אותם לשוודיה, אך במי תוכל לתת אמון כשאתה נואש להימלט מדנמרק תחת הכיבוש הנאצי?