Tickets: 02-565-4350

2003

The 20th JFF

Festival Dates: July 10th-19th, 2003

Opening Film: Hero, Dir. Zhang Yimou

Guests: Geoffrey Gilmore, Uri Fruchtmann, David Kustow, Hany Abu-Assad, Wolfgang Becker, Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, Amos Kollek, Aviva Slesin, Sean Welch, Wouter Baremdrecht, Sandrine Brauer, Pierre Menahem, Michel Reilvac, Diane Weyerrmann.

Awards for Israeli and International Cinema
The Wolgin Award - Best Feature:
Nina’s Tragedies (A very sad comedy), directed by Savi Gabizon
Honorable Mention:
James’ Journey to Jerusalem, directed by Ra’anan Alexandrowicz
The Wolgin Award - Best Documentary:
Channels of Rage, directed by Anat Halachmi
Special Jury Prize Documentary:
In the Name of God – Scenes from the Extreme, directed by Dan Setton and Tor Ben-Mayor
Best Short Film:
Mother’s Dance, directed by Zelda Hoha
Honorable Mention Short Film:
Sabbath Entertainment, directed by Mihal Brezis and Oded Binnun
Make it So, directed by Yuval Shimoni
The New Foundation for Cinema and Television Award Documentary Filmmaking
Netiva, directed by Lina Chaplin
The Jerusalem Foundation Prize for Best Scriptwriter
Savi Gabizon for Nina’s Tragedies (A very sad comedy)
Best TV Drama Award In Memory of Anat Pirchi:
Insight, directed by Eyal Halfon
Best TV Series Award In Memory of Anat Pirchi:
Meorav Yerushalmi, directed by Yankul Goldwasser and Nir Bergman
In The Spirit of Freedom Award - Best Feature Film:
A Peck on the Cheek, directed by Mani Ratnam
Honorable Mention:
Mondays in the sun, directed by Fernando Leon de Aranoa
In The Spirit of Freedom Award - Best Documentary:
Ford Transit, directed by Hany Abu-Assad
The Jewish Experience Award - Best Feature:
La Petite Prairie Aux Bouleaux, directed by Marceline Loridan-Ivens
Honorable Mention:
Geburtig, directed by Lukas Stepanik and Robert Shindel The Journey, directed by Pierre Koralnik
In The Spirit of Freedom Award - Best Documentary:
My 100 Children, directed by Amalia Margolin and Oshra Schwartz
Honorable Mention:
Undying Love: True Stories of Courage and Faith’ directed by Helene Klodawski,
Secret Lives: Hidden Children and their Rescuers During WWII, directed by Aviva Slesin
The Jerusalem Foundation Award for Experimental Video Works
Yoram Ron, for If and Only If
Life Achievement Award:
Arieh Elias
Achievement Award:
Anouk Aim’ee
In special Appreciation Award:
Avraham Deshe (Pashanel)
 
Nina's Tragedies
James's Journey to Jerusalem
Channels of Rage
Ford Transit
Hero

International titles include:
Bus 174 Dir. José Padailha
Capturing the Friedmans Dir. Andrew Jarecki
Deux ans Apres Dir. Angès Varda
Edi Dir. Piotr Trzaskalski
Father and Son Dir. Aleksandr Sokurov
Le Fils Dir. Jean-Pierre and Luc Dardenne
Les Glaneurs et la Glaneuse Dir. Angès Varda
Good Bye, Lenin ! Dir. Wolfganf Becker
Heremakono Dir. Abderrahmane Sissoko
Infernal Affairs Dir. Andrew Lau, Alan Mak
The Island Dir. Constanza Quatriglio
Ken Park Dir. Larry Clark, Ed Lachman
The Last Great Wilderness Dir. David Mackenzie
Mondays in the Sun Dir. Fernando León de Aranoa
Mr. And Mrs. Iyer Dir. Aparna Sen
My Architect Dir. Natahniel Kahn
Respiro Dir. Emmanuele Crialese
Russian Ark Dir. Aleksandr Sokurov
The Sea Dir. Baltasar Kormákur
Secret Lives : Hidden Children and their Rescuers During WWII Dir. Aviva Slesin
Spellbound Dir. Jeffrey blitz
Sympathy for Mr. Vengeance Dir. Park Chan-Wook
Unknown Pleasures Dir. Jia Zhang-Ke

Previous
Enlarge
Next
Back to Top