סגור
לתכנית החודשית

החוויה היהודית

מרכז המולטימדיה לחקר השואה ע"ש ג'ואן סורסקי קונסטנטינר שבסינמטק ירושלים ומרכז הצפייה ביד ושם גאים להציג את הפרסים, בתרומתם הנדיבה של מיכאלה וליאון קונסטנטינר, במסגרת קטגורית "החוויה היהודית" בפסטיבל הקולנוע הבין-לאומי ירושלים.

פרס אבנר שלו - יו"ר הנהלת יד ושם

מרכז הצפייה של יד ושם, הוא ספרייה דיגיטלית לסרטים בנושא השואה ומרכז מידע בינלאומי בתחום, המעניק את "פרס אבנר שלו", יושב ראש הנהלת יד ושם, לסרט שמביא למסך סיפור ייחודי בנושא השואה ונותן לו ביטוי קולנועי איכותי.

פרס ליה ון ליר

מרכז המולטימדיה ע"ש ג'ואן סוראסקי קונסטנטינר שבסינמטק ירושלים מעניק את "פרס ליה ון ליר"- לסרט שעוסק במורשת יהודית.

 

1945

בימוי: פרנץ טורוק
| 91 דקות

יצירה קולנועית רבת עוצמה הלוקחת אותנו אל כפר הונגרי קטן באוגוסט 1945. אווירת החג שפשטה לקראת חתונת בת הפקיד נעכרת שעה ששני יהודים חרדים מופיעים בתחנת הרכבת ובידיהם ארגז מסתורי. בכפר מתפשט החשש: האם הגיעו כדי לדרוש את ירושתם החוקית?

A13901

בימוי: טל חיים יופה
| 72 דקות

זוג ניצולי שואה והמטפלת הפיליפינית שלהם חיים בדירת שני חדרים קטנה. הסרט מתאר שיגרה של יום אחד בחייהם, הקימה הלאה בבוקר, רחצה, נעילת נעליים, הכל מתרחש כאילו במימד זמן אחר, איטי יותר, מכונס, מרוכז בפעולות הקטנות.

האופה מברלין

בימוי: אופיר ראול גרייצר
| 105 דקות

קונדיטור גרמני צעיר עוזב את ברלין ומגיע לירושלים כדי להתחקות אחר חייו של המאהב הישראלי שלו. תחת זהות בדויה הוא נכנס לחייה של אלמנת אהובו ומפתח יחסים מורכבים איתה ועם בנה. סיפור על התמודדות עם אובדן, על תשוקה ועל נחמה.

האיש עם לב הברזל

בימוי: סדריק ג'ימנז
| 120 דקות

מותחן המבוסס על ספרו של לורן בינה על נסיון ההתנקשות בחייו של ריינהרד היידריך, הפושע הנאצי שהיה מאדריכלי "הפתרון הסופי". עלילת הסרט משלבת באופן מרתק תמונות מחיי המשפחה של היידריך לצד סצנות המתארות את מעשיו במסגרת תפקידו במשטר הנאצי.

ביקלס (סוציאליזם)

בימוי: היינץ אמיגהולץ
| 92 דקות

האמן המוערך היינץ אמיגהולץ מציע מבט מרתק על 22 מבנים ברחבי ישראל שתכנן אדריכל הקיבוצים המיתולוגי שמואל ביקלס. הוא נותר נאמן לסגנונו הייחודי ומספק אך ורק שוטים סטטיים של מבנים מזוויות שונות, ללא קריינות.

ידיד נפש

בימוי: ענת יוטה צוריה, שירה קלרה וינטר
| 70 דקות

מאיר, בן של רב מחסידות קיצונית בחר להעיד כנגד רשת של פדופילים חרדיים מבני ברק. לאחר מתן העדות הוא מנודה והפרשה מושתקת. כיום הוא שב למקומות הפשע לשחזר את הכרוניקה של ההתעללות שעבר.

מנשה

בימוי: ג'ושוע ויינסטין
| 82 דקות

מנשה, אלמן חרדי מברוקלין, נאבק לקבל משמורת על בנו. הרב מעניק לו שבוע להוכיח עצמו, ולא – הבן יישלח אל דודו הנוקשה. דרמה רגישה שהלהיבה את הקהל והביקורת בסאנדנס ובברלין, הבוחנת מקרוב את טבעה של האמונה ואת מחיר ההורות.

הנשר הגדול

בימוי: אורי רוזנווקס
| 150 דקות

מצלילה לתוך עולמו של הרמב"ם; גדול הפוסקים והפילוסופים בתולדות היהדות בכל הזמנים נוצר הרושם שאם "הנשר הגדול", כפי שכונה, היה מתעורר לפתע ומגיח לעולמנו אנו, למדינת ישראל של שנת 2017, הוא היה וודאי מתחלחל.

פאטי קייקס

בימוי: ג'רמי ג'ספר
| 108 דקות

פאטי קייקס, צעירה כבדת משקל עם אישיות כובשת וכישרון ענק, חולמת על תהילה שתושיע אותה מהחיים המייגעים בניו-ג'רזי לצד אמה האלכוהוליסטית. היא מגייסת שני חברים מוכשרים, ואפילו את סבתה הישישה, ויוצאת לכבוש את עולם ההיפ-הופ. 

פצצה: סיפורה של הדי לאמאר

בימוי: אלכסנדרה דין
| 90 דקות

הדי לאמאר לא היתה רק אחת הכוכבות הגדולות של הוליווד בשנות ה-40, היא היתה גם פריקית של חדשנות ופיתחה שיטת שידור ששימשה את בעלות הברית נגד הנאצים. סרט תיעודי על דמות מרתקת שלא זכתה להערכה המגיעה לה – לא בקולנוע, ולא במדע.